s1 s2 s4s3

 

s5 s6
اتاق پذیرایی
از آنجایی که این فضا معمولا در هسته ی خانه قرار دارد دکور اتاق پذیرایی باید درست و حسابی طراحی شود. پذیرایی جایی است که اعضای خانواده در کنار هم وقت می‌گذرانند،جایی است که دوستان برای حرف زدن و تخته بازی و … دور هم جمع می‌شوند و جایی است که یک نفر می‌تواند در آنجا استراحت کند یا تلوزیون تماشا کند. در رابطه با کاربری این فضا هیچ کسی با دیگری هم عقیده نیست و همه‌ی اتاق‌های پذیرایی شکل همدیگر نیستند. در واقع هر کدام به شیوه خود متفاوت است، نمایاندن عناصری که پذیرایی را خاص و تک می‌سازند:
 پیدا کردن یک استراتژی برای طراحی مناسب یک اتاق پذیرایی زمان بر است. برای شروع بیایید بگوییم شما می‌خواهید اتاق پذیرایی کوچکتان بزرگتر و جادارتر به نظر بیاید. استفاده از آیینه‌های بزرگ می‌تواند راه حل خوبی باشد.
 راهبرد دیگر تاکید بر روی ارتفاع کف تا سقف اتاق می‌باشد. در این مورد داشتن اتاق پذیرایی با ارتفاع سقف زیاد یک مزیت به حساب می‌آید. شما می‌توانید با به نمایش گذاشتن پرده‌های بلند و لوسترهای کوتاه آویزان و یا آویختن لامپ‌ها، تاکید بیشتری بر ارتفاع سقف داشته باشید.
 اندازه و شکل پنجره‌ها را نیز در نظر بگیرید. یک اتاق پذیرایی با پنجره‌های دراز که تقریبا از کف به سقف می‌رسند قطعا به نظر روشن و باز به نظر می‌آید.برای تاکید بیشتر پرده‌هایی بیاویزید که همتراز سقف باشند و به کف نیز برسند.
 خطوط راه راه برای تاکید بر روی شکل اتاق و یا برای اینکه فضا بزرگتر و جادارتر به چشم بیاید استفاده می‌شود.
 پذیرایی را به محیط پیرامونش متصل کنید. این عمل از طریق استفاده از شیشه های کشویی یا درهای عریض که فضا را به بالکن و یا تراس متصل می‌کند امکان پذیر می‌باشد. به این ترتیب اتاق غرق در نور طبیعی خورشید می‌شود و چشم اندازش هم بخشی از دکور و فضای پذیرایی می‌شود.این راهکار برای ناهارخوری هم جواب می‌دهد.
 اتاق پذیرایی مشخصات خودش را دارد و طراحی داخلیش باید با آن همخوانی داشته باشد. در بیشتر موارد میزقهوه خوری در مرکز اتاق قرار می‌گیرد. گاهی اوقات چیدمان درست در اتاق پذیرایی بهترین فرصت را برای ایجاد یک گوشه ی دنج برای مطالعه را بوجود می‌آورد. یک صندلی راحتی و یک چراغ مطالعه دکوراتیو می‌تواند یک گوشه دنج را بوجود بیاورد.
 قالی یا قالیچه تاثیر زیادی روی اتاق پذیرایی می‌گذارد. فضا معمولا خالی احساس می‌شود اگر نباشد. البته نوع، رنگ و طرح آن خیلی مهم است. قالیچه ای را انتخاب کنید که بافت خاصی داشته باشد و رنگ‌های خیره کننده‌ی مختلفی را توی طراحی خودش باهم ترکیب کرده باشد. در هر صورت بقیه ی دکور باید ساده بماند.
 طراحی داخلی که از طبیعت الهام گرفته باشد همیشه الهام بخش و جالب هستند. الهام گرفتن از طبیعت ممکن است یک کار ساده به نظر بیاید ولی همه چیز پیچیده تر از آن است که به نظر می‌آید. یکی از کارهای ساده استفاده از گونه های مختلف گیاهان در اتاق پذیراییتان برای رسیدن به یک گیرایی خیره کننده است.
یگانه نبا